X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

(*blog_title*)

(*blog_short_description*)

Peducate.ir

با هم بیاموزیم

جستجو
بایگانی
آمار
تعداد بازدیدکنندگان :
299651
نظرسنجی
چقدر از مطالب پورتال رضایت دارید؟

برگه‌ها

پیشگیری از چروک صورت

به تازگی محققان ژاپنی به دنبال بررسی های جدید خود از این راز که چرا معمولا پوست دور چشم ها سریع تر از پیشانی چروکیده می شود، پرده برداشته اند. به گفته آن ها تعداد غدد سباسه (چربی) در پوست دور چشم ها کمتر از مقدار آن در پیشانی است و چون مقدار چربی کمتری در این ناحیه ترشح می شود، پوست رطوبت کمتری دارد و چون حساس تر است، راحت تر تغییر شکل می دهد. 

به گفته محققان دانشگاه کاگوشیما، هر چه تراکم غدد سباسه در پوست بیشتر باشد، مقدار چین و چروک کمتر است. درصورتی که آشنایی بیشتر با نحوه ظهور چین و چروک  ابتدا نگاه می اندازیم به ساختمان پوست و پس از آن علل ظهور چین ها و نوه پیشگیری و درمان را بررسی می کنیم.


پوست اولین سد دفاعی بدن در برابر آسیب های محیطی است که از سه لایه، اپیدرم، درم و زیر جلد تشکیل شده است. پوست کف دست و پا ضخیم ترین و پوست پلک به تناسب کاری که انجام می دهد، نازک ترین است. بالاترین و خارجی ترین لایه پوست، اپی درم است که ضخیم ترین لایه محسوب می شود و نقش مهمی در ایجاد سد دفاعی پوست دارد و جلوی عوامل محیطی و شیمیایی مضر را می گیرد و از اتلاف آب و مایعات از سطح پوست و چروکیدگی پوست پیشگیری می کند.


لایه دوم پوست، درم است که سرشار از عروق است و از لایه های رویی حمایت ساختاری و تغذیه ای می کند. درم حاوی الیاف الاستین و کلاژن است و فیبرهای الاستین در درم خاصیت کشسانی ایجاد می کنند. تمام این اجزا در کنار اسید هیالورونیک که کار آن جذب آب و آبرسانی به پوست است، باعث ایجاد قوام خاص پوست در هر سنی می شوند. در اشخاص سالمند کاهش اسید هیالورونیک است که باعث چین و چروک طبیعی در درم می شود. اسید هیالورونیک جزو اصلی ژن هایی است که امروزه درصورتی که جوان سازی پوست به بدن تزریق می شود.


کدام نواحی پوست زودتر چروک می شوند؟

با توجه به علت زمینه ای ظهور چین و چروک نواحی مختلفی از بدن در معرض پیری زودرس قرار می گیرند.

* در اشخاص سیگاری دور چشم و دور لب بی از نواحی دیگ رو سریع تر چروک می شود.

* در افرادی که در معرض نور آفتاب هستند، پیشانی، تاقچه روی قوس گونه و لب بالا بیشتر درگیر است.

* در افرادی که به نور آفتاب حساسیت دارند، پیشانی، ابرو و اطراف چشم بیشتر چروک می شود.


هشت عامل اصلی ایجاد چروک

1- فرآیند طبیعی پیری پوست

پیری فرآیند پیچیده ای است که تمام ارگان ها از جمله پوست را درگیر می کند و باعث دگرگونی متعددی در پوست و ساختارهای زیرین آن می شود. در دوران سالمندی بازجذب استخوانی و غضروفی داریم. درصورتی که دقت کرده باشید در اشخاص سالمند استخوان فک به تدریج کوچک می شود. ظهور دگرگونی در توزیع چربی زیر جلدی به دلیل تاثیر جاذبه و حرکات تکراری نیز در ظهور چین و چروک ها دخیل هستند. با افزایش سن، خاصیت کشسانی پوست نیز کاهش می یابد و دلیل آن کاهش مقدار طبیعی اسید هیالورونیک و الاستین و کلاژن است.


2- مواجهه طولانی مدت با اشعه ماورای بنفش

نور آفتاب، مخصوصا در کسانی که در محیط باز کار می کنند مثل کشاورزان، می تواند به تدریج در نمای پوست و رنگ آن تغییر ایجاد کند. چین و چروک لک های پوستی و خشن شدن پوست به خصوص ناحیه صورت، گردن و پشت دست های این اشخاص شایع است. در افرادی که سن بالاتری دارند، چون مدت مواجهه با آفتاب بیشتر بوده، چین و چروک پوست نیز بیشتر است.


3- استفاده از سولاریوم

نتایج مطالعات نشان داده مواجهه طولانی مدت با منابع مصنوعی اشعه ماورای بنفش از جمله کابین های برنزه کننده، باعث ایجاد چین و چروک در صورت و دگرگونی رنگدانه ای در سطح پوست می شود.


4- بیماری های ژنتکیکی

برخی بیماری های ژنتیکی می تواند روی الیاف الاستین تاثیر بگذارد و باعث ظهور چین و چروک های پوستی شود. در بعضی از این بیماری ها اولین نشانه های بیماری به شکل چین و چروک های گردن ظاهر می شود.


5- ضربه های پوستی

به دنبال بعضی ضربات پوستی یا التهابات مزمن در ناحیه ای از بدن یا بهبود بعضی از بیماری ها، چین و چروک هایی در نواحی درگیر ظهور می کند. علت، انهدام الیاف الاستین در ناحیه درم است.


6- مصرف بعضی داروها

مطالعات مختلف نشان داده مصرف بعضی داروها در ظهور چین و چروک های صورت تاثیر دارد. سردسته این داروها پنی سیلامین است که باعث ایجاد ضایعات جلدی به شکل چین و چروک می شود.


7- استعمال دخانیات

مواد سمی سیگار هم روی پوست و هم خونرسانی اثر منفی می گذارد و در مجموع باعث چین و چروک پوست می شود.


8- آلودگی هوا

آلودگی هوای کلانشهر با افزایش رادیکال های آزاد در سطح پوست باعث تشدید روند پیری و ایجاد چین و چروک و دگرگونی رنگدانه ای در سطح پوست می شود که این دگرگونی به خصوص در مناطقی که در معرض نور خورشید است، مخصوصا صورت و گردن بیشتر خواهد بود.


چگونه از چین و چروک پیشگیری کنیم؟

1- پیشگیری از چین و چروک  باید از سن پایین شروع شود و مهم ترین اقدام درصورتی که پیشگیری، مصرف مرتب ضد آفتاب است. باید حداقل نیم ساعت قبل از خروج از منزل به تمام مناطقی که در معرض نور خورشید است، ضد آفتاب بزنید و هر دو سه ساعت یک بار آن را تجدید کنید.


2- مصرف روزانه آنتی اکسیدان ها مثل سبزی و میوه های تازه نیز می تواند در مقابله با رادیکال های آزاد موثر باشد. استفاده از کرم های موضعی آنتی اکسیدانی از جمله ویتامین C و E هم موثر است.


3- تمیز نگه داشتن سطح پوست از آلاینده های محیطی نیز مهم است. در کلانشهرها باید مرتب با شوینده های مناسب، پوست را تمیز کرد. البته بی رویه شستن پوست نیز می تواند باعث خشکی، التهاب پوست و حتی تشدید چین و چروک شود.


4- از استفاده بی رویه مواد آرایشی به خصوص انواع نامرغوب باید خودداری کرد. این مواد در درازمدت آثار سوء بسیاری بر پوست می گذارند.


انواع پوست بر حسب مقدار چین و چروک

بر حسب درجه چین و چروک پوست، اشخاص به انواع مختلف تقسیم می شوند:

1- تیپ یک افرادی هستند که در حالت عادی هیچ چین و چروکی ندارند و تغییرهای رنگی روی پوست شان خفیف است. این اشخاص عموما جوان هستند و معمولا اهل آرایش و کرم پودر زدن نیستند.


2- تیپ دو کسانی هستند که از عضلات صورت شان زیاد استفاده می کنند و در نتیجه چین و چروک های ناشی از حرکت در آنها ظاهر می شود (مثل چین خنده). پوست این اشخاص زبر و خشن به نظر نمی رسد ولی در لمس کمی زبر است. این اشخاص بین سی تا چهل سال دارند.


3- تیپ سه در حالت استراحت هم در صورت چین و چروک دارند و دگرگونی بارزی در عروق صورت شان دیده می شود و دگرگونی رنگدانه ای نمایان است. این اشخاص بین پنجاه تا شصت سال دارند و معمولا از کرم پودر زیاد استفاده می کنند تا چین و چروک ها را بپوشانند.


4- تیپ چهارم کسانی هستند که تمام صورت شان را چین و چروک  گرفته و استفاده از کرم پودر دیگر فایده ای ندارد و برعکس باعث نمایان تر شدن چروک ها می شود. این اشخاص شصت تا هفتاد سال به بالا دارند.


نظرات (0)


نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
ads