X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

(*blog_title*)

(*blog_short_description*)

Peducate.ir

با هم بیاموزیم

جستجو
بایگانی
آمار
تعداد بازدیدکنندگان :
269042
نظرسنجی
چقدر از مطالب پورتال رضایت دارید؟

برگه‌ها

رشته مردانگی در دانشگاه ها


مردها برای بیشتر بانوان موجودات ناشناخته‌ای هستند؛ برای بسیاری از آقایان هم همین‌طور. دانشگاهی در نیویورک رشته مردانگی را به برنامه تحصیلی خود افزوده است. این رشته به چه مباحثی می‌پردازد و برای چه گروهی مناسب است؟ دانشگاه "استونی بروک” نیویورک امکان تحصیل در رشته جدیدی به نام «مردانگی» را فراهم کرده است.  

یک جامعه‌شناس به نام مایکل کیمل که از پیشتازان عرصه "مطالعات مردانگی” است، دو سال پیش مرکزی برای مطالعه آقایان و مردانگی در این دانشگاه تأسیس کرد. او خود می‌گوید تعریف واحدی از مردانگی وجود ندارد و بسته به نژاد، سن، منطقه، مذهب و گرایش جنسی تفاوت‌هایی در مردانگی وجود دارد. به گفته‌ی او، حداکثر تا دو یا سه سال دیگر امکان تحصیل در رشته‌ی مردانگی در مقطع کارشناسی ارشد هم فراهم می‌شود. در این صورت، این مرکز نخستین مرکز در جهان خواهد بود که در این رشته مدرکی آکادمیک می دهد.


محتوای رشته و مخاطبان آن

دوره کارشناسی ارشد رشته مردانگی (پس از تأسیس) یک سال به طول خواهد انجامید. به گفته‌ی کیمل، تحصیل در این رشته هم برای آقایان جالب خواهد بود و هم برای زنان. از آن گذشته این رشته فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی جامعه‌شناسی و رشته‌های مشابه را جذب خواهد کرد. این رشته همچنین می‌تواند به عنوان دوره آموزشی تکمیلی برای مددکاران اجتماعی یا آموزگاران باشد. شاغلانی که فرصت ادامه تحصیل حضوری ندارند هم می‌توانند از راه دور (آنلاین) یا در تعطیلات تابستان این رشته را بخوانند.


اما این رشته چه باری از دوش جامعه برمی‌دارد؟ اخیرا بر سر موضوع «تجاوز در دانشگاه‌های آمریکا» بحث گسترده‌ای در این کشور درگرفته است. برگزارکنندگان برخی پژوهش‌ها در ایالات متحده حتی ادعا می‌کنند که تا یک‌سوم بانوان در دانشگاه‌های این کشور قربانی خشونت جنسی می‌شوند.


یکی از دانشجویان مایکل کیمل که سال‌ها در حوزه پیشگیری از خشونت‌های جنسی کار کرده، می‌گوید: «ما بررسی کردیم که رابطه جنسی مبتنی بر رضایت طرفین چه ویژگی‌هایی دارد؟ و اینکه این پیام را چگونه باید به جامعه رساند: که آقایان برای پاسخ مثبت هر کاری نکنند، بلکه هدف این است که طرف مقابل هم مشتاقانه پاسخ مثبت دهد». به اعتقاد این دانشجو، رشته مردانگی فرصت مناسبی برای مطالعه روی موضوعاتی از این دست است.


منبع: مایکل کیمل جامعه شناس آمریکایی

نظرات (0)


نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد