X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

(*blog_title*)

(*blog_short_description*)

Peducate.ir

با هم بیاموزیم

جستجو
بایگانی
آمار
تعداد بازدیدکنندگان :
269043
نظرسنجی
چقدر از مطالب پورتال رضایت دارید؟

برگه‌ها

زگیل و درمان


زگیل ها برآمدگی های پوستی هستند و عامل بروز آن ها ویروس پاپیلومای انسانی می باشد. بیشتر از شصت نوع ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد که برخی از آن ها باعث ایجاد زگیل برروی پوست می شود. ویروس پاپیلومای انسانی باعث رشد سریع سلول های پوستی برروی لایه ی بیرونی پوست می شود. در بیشتر موارد، زگیل ها  برروی انگشتان، نزدیک ناخن ها، اندام های تناسلی و یا برروی دست ها ظاهر می شوند.  

انواع زگیل ها

زگیل کف پا: عموما رنگ گوشت بدن و یا قهوه ای روشن است که همراه آن ها رگ های خونی لخته شده نیز وجود دارد.


زگیل تناسلی: در نواحی آلت تناسلی و مقعد ظاهر شده و شبیه زائده های کوچک رنگ گوشت یا صورتی و یا قرمز می باشند، هم چنین می توانند شبیه تکه های بسیار کوچک گل کلم بوده و یا آن قدر ریز باشند که دیده نشوند. این زگیل ها عموما در خوشه های سه و چهار تایی ظاهر می شوند و قادر به رشد و پخش سریع هستند. این زگیل های معمولا دردناک نمی باشند، هرچند می توانند باعث دردی معتدل، خونریزی و خارش گردند.


زگیل های مسطح: این نوع زگیل ها در کودکان و نوجوانان شایع تر از بزرگسالان می باشد. این گونه زگیل ها نرم تر، صاف تر و کوچک تر از انواع دیگر زگیل هستند و عموما برروی صورت، پاها به خصوص در بانوان ظاهر می شوند

زگیل ها به علت ارتباط مستقیم با ویروس پاپیلومای انسانی که مسری است، به وجود می آیند. ویروس پاپیلومای انسانی از طریق تماس فرد با فرد و یا تماس مستقیم با وسایل استفاده شده توسط فرد آلوده منتقل می شود. ویروس عامل زگیل تناسلی قادر به انتقال به سایر نقاط بدن نیز می باشد.


چه کسانی مبتلا به زگیل می شوند؟

هرکسی ممکن است به این بیماری دچار شود ولی برخی از افراد نسبت به دیگران در خطر بیشتری برای آلودگی به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی می باشند. این افراد شامل: کودکان و نوجوانان، افرادی که ناخن خود را می جوند و یا ریشه ناخنشان را می کنند و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، می باشند. در کودکان زگیل ها در بیشتر مواقع بدون درمان خاصی برطرف می شوند. متخصصان پوست می بایست زگیلی که درد دارد، کودک را اذیت می کند و یا سریعا رشد می نماید را درمان نمایند.


چه چیزی باعث زگیل می شود؟

ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی باعث بوجود آمدن زگیل می شود. زمانی که خراش و یا زخم برروی پوست خود دارید، آلوده شدن به این ویروس راحت تر می باشد. همچنین زگیل ها در نواحی ای از بدن که افراد اصلاح می کنند، شایع تر می باشد. امکان گسترش زگیل از ناحیه ای از بدن به ناحیه ای دیگر وجود دارد. امکان گرفتن زگیل، در نتیجه لمس زگیل دیگران وجود دارد. بعضی افراد از تماس با وسیله ی لمس شده توسط فرد مبتلا به زگیل همچون حوله وی ممکن است مبتلا به زگیل شوند. عموما چندماه طول می کشد که زگیل به اندازه کافی برای این که بشود آن را دید بزرگ شود.


زگیل ها چگونه درمان می شوند؟

در اکثر موارد، زگیل های روی پوست بی ضرر بوده و بدون درمان برطرف می شوند. ولی زگیل های تناسلی می بایست توسط پزشک بررسی شوند. برخی مواقع، زگیل پس از درمان بازگشته و بیشتر از یک نوع درمان برای نابودی آن لازم است. هرچند پزشکان اقدام به درمان سریع زگیل ها می کنند، اما بعضی از انواع زگیل به چندین نوع و یا جلسه درمان برای درمان کامل نیاز دارند. این درمان ها شامل:

منجمد کردن: از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می شود. در این درمان تاولی دور زگیل ظاهر شده و حدود یک هفته بعد از آن زگیل می افتد.

 

کانتاریدین: پزشک نوعی عصاره خاص از blister beetle را جدا کرده و برروی زگیل می گذارد. بعد از گذاشتن کانتاریدان، ناحیه را با باند می پوشاند. تاول ناشی از عصاره پوست روی زگیل را برداشته و در نتیجه پزشک قادر به برداشتن بخش مرده زگیل می باشد.


سایر داروها: این داروها شامل بلئوسمین، که دارویی تزریقی است بوده و داخل زگیل تزریق می شود تا ویروس را بکشد و آلدارا دارویی که برای ایمن درمانی استفاده می شود و در شکل کرم موجود است نیز از دیگر این داروهاست. هرچند آلدرادا برای درمان زگیل تناسلی استفاده می شود، اما در انواع دیگر زگیل ها نیز موفقیتی نسبی را دارا بوده است.


جراحی جزئی: وقتی که زگیل ها با روش های دیگر درمان نشدند، از جراحی برای برداشتن زگیل استفاده می شود. ریشه زگیل با استفاده از سوزن الکتریکی نابود می شود.


جراحی لیزری: از تشعشع قوی نور برای سوزاندن و نابود کردن بافت زگیل استفاده می شود.


درمان خانگی زگیل ها

استفاده از اسید سالسیلیک: با گذاشتن اسید سالسیلیک برروی زگیل، قادر به درمان آن هستید. این دارو بدون نیاز به نسخه قابل ارائه است. این نوع اسید در انواع مختلف مانند ژل، محلول و یا ضماد موجود است. شما باید هرروز این اسید را برروی زگیل بگذارید. قبل از مالیدن اسید سالسیلیک مطمئن شوید که زگیل را با آب گرم خیس نمایید. اسید سالسیلیک خیلی به ندرت می تواند باعث درد شود. اگر زگیل و اطراف زگیل شروع به خشک شدن کرد، برای مدتی کوتاه دست از درمان بکشید. اغلب نیاز به چندین هفته درمان برای گرفتن نتیجه وجود دارد، حتی اگر در مدت درمان دست از درمان نکشید.

در موقعیت های زیر، بیمار باید به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید:

شک به اینکه زائده زگیل نباشد.

زگیل برروی صورت و یا نواحی جنسی باشد.

تعداد زیادی زگیل وجود داشته باشد.

سیستم ایمنی ضعیف شده باشد.

دیابت: هیچگاه در صورت ابتلا به دیابت اقدام به برداشتن زگیل های روی پای خود نکنید چراکه سوزاندن و یا زخم کردن پا در افراد دیابتی می تواند آسیبی همیشگی به اعصاب پا برساند.


پیشگیری از ابتلا به زگیل

اگر مبتلا به زگیل هستید، با ورنرفتن با آن ها و ناخنک نزدن به آن ها می توانید جلوی گسترش شان به سایر نقاط بدن را بگیرید. پوشیدن زگیل ها با باند هم موثر است. از طرفی دست هایتان را تا آن جا که می توانید خشک نگهدارید، چرا که کنترل زگیل ها در محیط های مرطوب سخت تر می باشد. هیچ گاه نباید ناحیه ای که زگیل در آن است را شانه کرده، برس کشیده و یا اصلاح نمایید چراکه باعث انتقال آن به سایر قسمت ها می شود. دست هایتان را بخوبی بعد از لمس زگیل ها بشویید.

برای پیشگیری از ابتلا به زگیل های تناسلی، قدم های زیر نیز مفید می باشد:

استفاده از کاندوم هنگام رابطه جنسی

رابطه جنسی مشروع و اجتناب از رابطه جنسی پرخطر

اجتناب از رابطه جنسی با هر کسی که نشانه های قابل دیدن زگیل تناسلی دارد.

نظرات (0)


نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد